Tänka sig, jag har fotograferat fåglar!!!
Åkte ut för att fotografera landskap och träffade på den här lilla linslusen. I mitt stora naturintresse har just fåglarna slunkit igenom, jag brukar inte ens se dem. Jag lyckas aldrig att lära mig deras namn eller känna igen deras sång. Men här var de omöjliga att missa. Och roligt var det!
Kanonbilder som vanligt! En rolig fågel att studera, man kan stå länge och titta på vad den sysslar med. 🙂
GillaGilla
Tack! De var roliga och vilken vårkänsla man fick av deras sång 🙂
GillaGilla
fin bildserie !
GillaGilla
Tack Heidi! Och roligt var det oxå 🙂
GillaGilla
Ibland överaskar man sig själv : )
GillaLiked by 1 person
Fina bilder! Tänk, det finns fågelfantaster som försöker få syn på denna fågel i flera år för att fota, oxh du sätter de finfina bilderna vid första tillfället. Fixk du mersmak? 🙂
GillaGilla
Tusen tack! Jodå jag fick mersmak, det var riktigt roligt. Jag trodde att man kunde se enstaka exemplar, men här var det många.
GillaLiked by 1 person
Då har du våren och alla fåglar som kommer då att se fram emot 🙂
GillaLiked by 1 person
Fantastiskt fina bilder! Strömstaren är verkligen en speciell fågel, och jag tycker du fångat den på ett speciellt vis. Härlig omgivning i lagom rörelse! Perfekt!
GillaGilla
Tack! Måste erkänna att min kunskaper om fåglar är inte vad de borde vara. Kanske därför som jag fokuserar mera på miljön. Men det är roligt att det uppskattas 🙂
GillaGilla